A program to boost Owatonna Wrestling and help kids be the best they can be through the sport of wrestling.

Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 
2017 Owatonna Kid's Classic MN/USA Qualifier

Owatonna, MN – This past Sunday, November 26th the Owatonna Wrestling Association hosted the annual Owatonna Kid’s Classic MN/USA State Folkstyle Qualifier.  The tournament was a huge success with 411 total wrestlers competing from 119 different teams/communities from Iowa, Wisconsin, and Minnesota.  Owatonna Youth Wrestling Cheerleaders kicked the day off with an excellent set of Owatonna cheers!  Wrestling began around 10:30 AM and concluded around 2 PM!   

69 future Huskies got after it scoring 33 wins by pin or technical fall.  Leading the way for Team Owatonna were 9 individual champions including:  Miles Aase, Ryan Felts, Blake Fitcher, Trey Hiatt, Travis Neitzel, Michael Reinardy, Dawson Risser, Jack Sorenson, and Trevor Townley.

PeeWee (2012 – 2013)

2nd place: Eli Granquist

3rd place: Easton Busho, Cole Calhoun, Paycen Fischer, Sawyer Franko, Kason Lindquist, and Westley Morrow

4th place:  Brayden Fischer, Kalon Lindquist, and Henry Seykora

 

Others competing: Colin Meiners and August Schroht

Bantam (2010 – 2011)

Champion:  Miles Aase and Travis Neitzel

2nd Place:  Brayden Farwell, Kaden Lindquist, Kolton Lindquist, and Mason Sorensen

3rd Place:  Owen Burns and Brogan Klemmensen

4th Place:  Alejandro Burrola, Jacob Butler, Trevor Caswell, Reeve Franko, Jameson Gibson, Aviyn Keller, Kaden Lindquist, Weston Schroht, and Noah Slater

Intermediate (2008 – 2009)

Champion:  Trevor Townley

2nd Place:  Jace Feuring and Alex Neitzel

3rd Place:  Isaiah Farwell and Riley Kreeger

4th Place:  Talon Burns, Noah Calhoun, William Frantesl, Hayden Gassett, William Granquist, Fisher Merxbauer, Khaiden Madson, Jaden Meyer, and Jacob Wilson.

Novice (2006 – 2007)

Champion:  Ryan Felts, Blake Fitcher, Trey Hiatt, and Jack Sorenson.

2nd Place:  Jayden Jirele, and Ronald Reinardy

3rd Place:  Justin Gronli, Lane Karsten, and Logan Risser.

4th Place:  Antonio Burrola, Riley Dusbabek, Logan Halverson, Kaden Keller, Andres Meyer, Ethan Schubert, Charlie Seykora, Tyler Sheehan, Hunter Theobald, and Isabelle Townley.

Schoolboy/girl (2004 – 2005)

Champion:  Michael Reinardy and Dawson Risser

2nd Place:  Ethan Anderson, Mason Klemmensen, and Gage Motl

3rd Place:  Carter Haney and David Timmerman

This season we have changed our tournament pairing and bracketing system to utilize the modern online system through www.TrackWrestling.com; where you can search for the Kids Classic to view full match by match results. 

The Owatonna Middle School Wrestling Team and Youth 5th graders will be competing in the Stockwell Invitational at Owatonna Middle school this Saturday and Team Owatonna Youth will be action this coming Sunday with two youth teams competing in the Hasting Youth Team Tournament.  Special thanks to our corporate sponsors:  Al Corn, Cole Electric, Owatonna Auto Clinic, Pure Elements, Gandy, Stockwell Accounting, and T-Tek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


by posted 11/29/2017
Calendar is loading...

STAY TUNED FOR THE 2016 - 2017 REGISTRATION TAB FOR YOUTH WRESTLING AND CHEERLEADING!!!!

Useful Links

Track Wrestling

MN/USA Wrestling

The Guiiltine

USA Wrestling

Youth Team Owatonna